De Amsterdamse beurs is vrijdag duidelijk lager aan de laatste handelsdag van de week begonnen. Ook de andere graadmeters in Europa gingen naar beneden, in navolging van de stevige minnen in Azië. Beleggers zijn in afwachting van het officiële Amerikaanse banencijfer, dat in de middag wordt gepubliceerd.
De AEX-index stond in het eerste handelsuur 1,7 procent lager op 432,61 punten. De MidKap verloor 0,7 procent tot 669,65 punten. De indices in Londen, Frankfurt en Parijs verloren tot 1,6 procent.
Volgens marktanalist Ron van der Does van IG Nederland letten handelaren bij het banencijfer vooral op de ontwikkeling van de gemiddelde lonen. “Dit cijfer liet vorige maand een daling zien en achtereenvolgende dalingen van de gemiddelde lonen waren de voorloper van de twee vorige recessies in de VS. Een tweede opeenvolgende daling zou in ieder geval de verwachtingen voor twee renteverhogingen uit de markt nemen”, zo voegde hij toe.
De Nikkei-index in Tokio sloot eerder op woensdag met een verlies van 3,6 procent op 16.164,16 punten. Beleggers in Tokio verwerkten het zogenoemde Tankan-rapport. Daaruit bleek dat het vertrouwen van grote Japanse industriebedrijven is gedaald naar het laagste niveau in bijna drie jaar, onder meer omdat de sterkere yen druk dreigt uit te oefenen op de winstgevendheid. De bedrijven zijn van plan hun investeringen te verlagen.
ING, Aegon en Fagron in de min
In de Amsterdamse hoofdindex was ArcelorMittal de enige winnaar met een plus van 3,2 procent. Grootste verliezer was ING, dat 2,8 procent verloor, gevolgd door Aegon dat 2,1 procent kwijtspeelde. Boskalis (min 1,2 procent) verwierf een contract van 40 miljoen dollar van Samsung Heavy Industries voor het vervoeren van onderdelen voor het Johan Sverdrup-offshore project voor de kust van Noorwegen.
Fagron zakte bij de kleinere bedrijven 1,7 procent. De onderneming heeft weer wat lucht gekregen van haar financiers. Zij verlengden de zogenoemde waiver voor wat betreft de financiële convenanten op de leningen van Fagron tot eind juni.
Fietsenfabrikant Accell (onveranderd) gaf aan de onderdelen en accessoiresactiviteiten van Seattle Bike Supply in de Verenigde Staten te verkopen. Er werd geen verkoopsom gemeld.
HAL lager na deal met Coolblue
HAL weet de aandacht ook op zich gericht. De investeerder neemt een belang van 20 procent in webwinkelbedrijf Coolblue, zonder het afgeven van financiële details. Ook werden de jaarcijfers openbaar gemaakt. HAL zag de winst verder oplopen van 557 miljoen naar 630 miljoen euro. HAL zakte 3,4 procent.
De prijs van een vat Amerikaanse daalde met 0,4 procent tot 38,19 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper op 40,27 dollar per vat.
De euro was 1,1385 dollar waard, tegen 1,1390 dollar bij het slot van de Europese beurzen op donderdag.
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl